Центр эндокринологии и обмена веществ клиники "Здоровая семья"

Центр эндокринологии и

обмена веществ

клиники "Здоровая семья"

 

г. Киев, ул. Круглоуниверситетская 3-5

Печерский район центр, Крещатик

Запись на консультацию:

тел./viber/whatsapp 068-4718318, zdorsimya@gmail.com

Консультативный приём от 390 грн. Весь прайс>>

www.endokrinolog.in.ua

Клиника "Здоровая семья".г.Киев, ул. Круглоуниверситетская 3-5 (Крещатик)

Клиника "Здоровая семья". г.Киев, ул. Круглоуниверситетская 3-5 (Крещатик)


"Центр гинекологии" клиники "Здоровая семья" г.Киев, ул. Круглоуниверситетская 3-5 (Крещатик)"Центр гинекологии" клиники "Здоровая семья" ул. Круглоуниверситетская 3-5 (Крещатик)


"Центр реабилитации" клиники "Здоровая семья", г.Киев, ул.Круглоуниверситетская, 3-5, Печерский район центр, Крещатик"Центр реабилитации" клиники "Здоровая семья", г.Киев, ул.Круглоуниверситетская, 3-5


"Центр семейной медицины" клиники "Здоровая семья" г.Киев, ул. Круглоуниверситетская 3-5 (Печерский район центр, Крещатик)"Центр семейной медицины" клиники "Здоровая семья". г.Киев, ул. Круглоуниверситетская 3-5 (Крещатик)


ЛОР-врач высшей категории детский и взрослый Горбачёва Анна Дмитриевна, г.КиевДетский и взрослый ЛОР-врач высшей категории  Горбачёва Анна Дмитриевна


Отделение онкологии, маммологии г.Киев, ул. Круглоуниверситетская 3-5 Отделение онкологии, маммологии г.Киев, ул. Круглоуниверситетская 3-5 


В НАЧАЛО     ЦЕНЫ     ДИАГНОСТИКА, ЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА ЭНДОКРИННЫХ ЗАБОЛЕВАНИЙ     КАК ПРОЕХАТЬ В КЛИНИКУ     ЦЕНТР ГИНЕКОЛОГИИИ     ЦЕНТР ОНКОЛОГИИ И МАММОЛОГИИ

ЛОР-ВРАЧ ГОРБАЧЁВА А.Д.     КЛИНИКА "ЗДОРОВАЯ СЕМЬЯ"     ЦЕНТР РЕАБИЛИТАЦИИ     ЦЕНТР СЕМЕЙНОЙ МЕДИЦИНЫ     ЛАБОРАТОРИЯ СИНЛАБ      МЕДИЦИНСКИЕ КОЛЛЕГИ


 

 

Стрес

Мурашова Богдана Юріївна - лікар-ендокринолог вищої категорії та обміну речовин

Автор:

Мурашова Богдана Юріївна - лікар-ендокринолог, дієтолог вищої категорії. Центр ендокринології та обміну речовин (Київ)

Кожен із нас має свою «ахілесову п’яту» - якісь генетичні фактори. Коли у людини все добре, то й організм працює нормально, але коли її часто спіткають стреси, то там, де у неї «ахіллесова п’ята», вона може «виростити» (може краще «виникнути», бо слово «виростити» частіше використовують, говорячи про онкологію) якесь захворювання.

РАХУЄМО ФАКТОРИ РИЗИКУ

Взагалі стрес - це захисна реакція організму на якісь негативні фактори. Для людини будь-який стрес - це небезпека, адже організм має зреагувати на подразники. Центральна нервова система (це кора головного мозку) залежить від нашої свідомості, тобто людина може про щось подумати, щось почути чи навіть уявити - і в неї вже стрес. І є вегетативна нервова система, яка замикається на рівні спинного мозку і спрацьовує на захист організму. Наднирники викидають у кров гормони стресу (адреналін, норадреналін, Кортизол та інші), від цього підвищується артеріальний тиск, що приводить організм здорової людини, у якої міцні судини, у тонус: вона відчуває прилив сили і може впоратися з проблемою, що викликала стрес. Але якщо у людини гіпертонічна хвороба, хворе серце чи якась супутня патологія, то тиск може підвищитись до неадекватно високих цифр, і тоді це викликає зовсім небажані наслідки (інфаркт міокарду чи інсульт).

Другий фактор ризику - рівень цукру в крові, який дещо підвищується в період стресу, як захисна реакція: глюкоза живить мозок, і той починає краще працювати. Але якщо у людини цукровий діабет, то глюкоза крові внаслідок стресу підвищується до занадто високих цифр, що призводить до декомпенсації захворювання. Якщо ж у людини є спадкова чи генетична схильність до цукрового діабету, то стрес може спровокувати виникнення цього захворювання.

Також стрес впливає на імунну систему. Іммунологами було доведено, що людина з синдромом хронічної втоми і синдромом хронічного стресу стає більш сприятливою до інфекцій.

Також реакцією на стрес є випадки, коли людина починає «заїдати» проблеми - це може призводити до ожиріння.

Фактично, якщо взяти підручник з терапії чи з ендокринології та почитати про причини будь-якого неінфекційного захворювання, то стрес завжди буде одним із чинників.

 

ВИПАДОК ІЗ МЕДИЧНОЇ ПРАКТИКИ

Будь-яку ситуацію ми можемо сприймати по-різному. Згадую цікавий випадок: пацієнтка потрапила в лікарню з цукровим діабетом, але лікарям ніяк не вдавалося збити їй цукор і тиск. Коли її розпитали, що ж таке відбувається, можливо, вона нервує, вона розказала, що має хорошу квартиру в центрі міста і вирішила її розділити між доньками, але боїться починати цю розмову, бо не знає, як вони зреагують. Жінка постійно про це думала, не могла нормально їсти, перестала спати. Їй порадили звернутися до психолога, вона доволі скептично сприйняла цю ідею, але пішла. Повернулась дуже задоволена, вирішила, як почати розмову з доньками. Вона заспокоїлась, проблема, яку вона сама собі придумала, вирішилась, тиск і рівень цукру нормалізувалися практично без препаратів. Цей випадок із практики допомагає зрозуміти, наскільки важливими бувають психоемоційні фактори.

 

«МЫ ВАМ ОТСЫПЛЕМ ЗЛАТА, ЧТО КИЕВСКИХ КОНФЕТ»

Зараз набирає популярності здоровий спосіб життя. Люди виключають з раціону багато продуктів, у тому числі й цукор. Цукор - це штучно зроблений продукт, раніше його не було, єдиним солодким вуглеводом була фруктоза, що міститься в меді та солодких фруктах, яка в 1,8 разів солодша за цукор. Вживаючи продукт із фруктозою, ми отримаємо в 1,8 менше калорій, ніж від такого ж продукту, солодкість якому надала глюкоза.

Кияни традиційно любили солодке. Цукор із цукрової тростини він був дуже дорогий, мало хто міг собі його дозволити. І коли поет Олексій Костянтинович Толстой в 1868 році писав: «Мы вам отсыплем злата, что киевских конфет», то ці київські цукерки - то було так зване «сухе варення». Солодкі яблука, груші, абрикоси в’ялили - і виходили цукати. А цукор із цукрових буряків в Україні з’явився тільки в середині ХІХ ст., коли Терещенки, Бродські й інші цукрові магнати завезли обладнання з-за кордону і стали працювати цукрові заводи. Солодкий продукт став доступний широким масам населення, відкривались кондитерські, і люди могли купити собі цукерку чи дві.

До цього на наших теренах тисячу років цукор не вживали, тобто людина може жити й без цукру. Натомість є мед, фрукти, тобто за рахунок фруктози можна отримувати продукти певної солодкості з меншою калорійністю і не перевантажувати ендокринну систему. Генетично наша підшлункова пристосована до фруктози, а не до цукру. А коли з’явився цукор у великих кількостях і його почали активно їсти, це вплинуло на розвиток ожиріння і цукрового діабету другого типу.

 

ПРО ПУШКІНА, ЯКИЙ ПИСАВ ВІРШІ

Коли мене питали чи потрібен людині цукор, я відповідала, що ні. І так я говорила до минулого року, а потім мені трапився пацієнт один, програміст за фахом. Він уважно вислухав всі мої доводи і спитав: «А коли почались всі найбільші наукові відкриття?». Я відповіла, що в другій половині ХІХ сторіччя. І тоді він спитав, чи не бачу я певних закономірностей, адже до ХІХ сторіччя що розвивалось? Поезія. Пушкін писав вірші і не їв цукор. А Ломоносов був один на скільки сотень тисяч? А от наприкінці ХІХ сторіччя всі масово щось винаходять. Мій пацієнт провів паралель: люди почали їсти цукор, до мозку почало потрапляти більше глюкози - і активніше почала розвиватися наука. І я задумалась: адже доведено, що для розумової праці мозок потребує солодкого. Це перше. Друге - коли людина має фізичні навантаження, її організм потребує солодкого. Ще один екскурс в історію: зараз модно бігати марафони. Нагадаю, що Марафон - це місто в Греції за 40 км від Афін, біля якого проходила марафонська битва. Ситуація була такою: якщо греки перемагають, то все добре, якщо програють, то перси приходять в Афіни і завойовують місто. Всі в Афінах сидять на валізах і чекають завершення бою - тікати їм чи все добре? Греки перемагають і просять найшвидшого гінця бігти в Афіни і розказати про перемогу. Він із усіх ніг біжить в Афіни, каже, що греки перемогли, падає і помирає. Питання: від чого помер молодий, сильний, здоровий грек? Всі кажуть, що у нього стався серцевий напад. Але звідки він у молодого, здорового воїна? В Греції проходили Олімпійські ігри, про те біг у програмі був спринтерський, на короткі дистанції, а на довгі дистанції греки не бігали. Відповідно гінець був не тренований для бігу на довгі дистанції. Тому є друга версія - коли гонець біг, то у його печінці не було достатнього запасу глікогену(глюкоза з крові відкладається у печінці у вигляді глікогену), цукор у крові впав і бігун помер від гіпоглікемії, тобто йому треба було під час бігу під’їдати солодке або він мав тренуватися бігати великі дистанції.

Сказати, що цукор у принципі необхідний людині, я не можу. Але й сказати, що цукор взагалі не потрібно вживати, я також не можу. Мабуть, у всьому повинна бути здорова міра. Не варто вживати цей продукт у надмірних кількостях. Я би не давала цукор немовлятам, зовсім маленьким дітям. Цукор потрібен молодому організму, який рухається. Цукор у певних кількостях можна давати людині, якщо вона займається спортом. Але з віком треба намагатися вживання цукру обмежувати. І треба знати ще одно: якщо ви вживаєте солодкі напої, то навантаження на підшлункову залозу буде більшим, ніж коли пити чай чи каву вприкуску, з цукром чи з цукеркою.

 

ПРО СОВ, ЖАЙВОРОНКІВ ТА ЦИКЛ КОРТИЗОНУ

Іноді у людини не зникає бажання поїсти. Тут теж «винні» гормони. Є гормон кортизон, який продукується наднирниками, він дуже важливий і дуже потрібний. Але коли він виробляється в надмірній кількості (це відбувається внаслідок будь-якого стресу чи травми), то підвищуються артеріальний тиск, рівень цукру в крові, може підвищуватись апетит. Якщо рівень Кортизолу в крові підвищений протягом тривалого часу, підвищується рівень холестерину в крові, людина набирає вагу.

Більша частина кортизону виробляється в людини на світанку, біля 4-5 години ранку. Це гормон пробудження. І коли у нас вчасно виробляється кортизон, ми прокидаємось відпочилими, бадьорими, нам хочеться працювати. Якщо ж людина з якоїсь причини вчасно не лягла спати, то потім їй вже й спати не хочеться - правда ж, буває таке? Бо організм зрозумів, що йому не треба спати, йому не можна спати, і наднирники, замість того щоб «викинути» кортизон вранці для пробудження, роблять це о другій годині ночі. Це добре чи погано? Якщо людині треба лише ніч не спати, скажімо через нічне чергування, то це добре. Якщо таке сталося один раз на декілька місяців - не страшно. Але якщо людина регулярно лягає спати о другій ночі, то в неї змінюється цикл, кортизон починає викидатися вночі. Як наслідок, людина потім вже й хоче лягти вчасно, а заснути не може. І потім вона каже: «Ви знаєте, мені вночі так добре працюється, а вранці я як сонна як муха. Мабуть, я сова». А вона не сова, вона просто колись збила собі цикл кортизону. Дотримуватися режиму дня важливо, недосипання або зміна ночі на день для організму шкідливі. Тому завжди бережіть себе.

все статьи

Copyright © 2016-2019. Центр эндокринологии и обмена веществ. Все права защищены. При использовании материалов сайта ссылка на сайт обязательна.

Статьи носят информационный характер и не являются прямым руководством к действию.
Для постановки или уточнения вашего диагноза обратитесь к врачу.
Не занимайтесь самолечением! Это может привести к осложнениям и непоправимым изменениям вашего здоровья.
Анализы, диагностические исследования, процедуры и медикаментозное лечение назначает только врач.


В НАЧАЛО     ЦЕНЫ     ДИАГНОСТИКА, ЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА ЭНДОКРИННЫХ ЗАБОЛЕВАНИЙ     КАК ПРОЕХАТЬ В КЛИНИКУ     ЦЕНТР ГИНЕКОЛОГИИИ     ЦЕНТР ОНКОЛОГИИ И МАММОЛОГИИ

ЛОР-ВРАЧ ГОРБАЧЁВА А.Д.     КЛИНИКА "ЗДОРОВАЯ СЕМЬЯ"     ЦЕНТР РЕАБИЛИТАЦИИ     ЦЕНТР СЕМЕЙНОЙ МЕДИЦИНЫ     ЛАБОРАТОРИЯ СИНЛАБ      МЕДИЦИНСКИЕ КОЛЛЕГИ